СОТ частково підтримала позицію України у торговельній суперечці з Росією

Світова організація торгівлі (СОТ) частково підтримала позицію України у суперечці з Росією щодо експорту українського залізничного обладнання, яка тривала з жовтня 2015 року.

30 липня на сайті організації було опубліковано звіт Групи експертів у цій справі, повідомляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

До 2014 року українські виробники залізничної продукції отримували сертифікати відповідності від компетентних органів Російської Федерації. Ці сертифікати дозволяли їм експортувати свою залізничну продукцію до Росії та реалізовувати її на російському ринку. З 2014 року Росія розпочала масове призупинення дії виданих раніше сертифікатів для українських виробників. Також було обмежено видачу нових сертифікатів. Крім цього, всупереч положенням Технічних регламентів Митного союзу, Росія відмовилась визнавати сертифікати, видані українським компаніям у Білорусі та Казахстані.

У своєму звіті експерти СОТ погодилися з Україною, що умови доступу до ринку для українських, російських та європейських виробників залізничної продукції були не однаковими, дискримінаційними для України. Також Група експертів підтвердила, що Росія порушила свої зобов’язання стосовно невизнання сертифікатів, виданих українським виробникам в інших країнах Митного союзу.

Разом із тим, у СОТ не підтвердили існування систематичного обмеження імпорту українського залізничного обладнання з боку Росії, посилаючись на те, що протягом певного періоду (квітень 2014 – грудень 2016) ситуація в Україні в частині безпеки була непорівняною із ситуацією в інших країнах.

«Тобто, Росією не  проводився інспекційний контроль через наявність на території України “антиросійських настроїв та загрози безпеці російським громадянам”, які є наслідком військових дій, які Росія сама і розв’язала», — зазначають у Мінекономрозвитку.

Наразі у відомстві детально аналізують звіт Групи експертів, готуються до можливої апеляції на рішення СОТ з боку Росії і вирішують, чи потрібно подавати апеляцію щодо вимог України, які не були задоволені.

Нагадаємо, 9 лютого 2017 року Україна подала до Світової організації торгівлі позов проти Росії, бо вона обмежує своєю територією транзитний рух українських товарів до Казахстану та Киргизстану.

15 вересня 2016 року українське Мінекономрозвитку почало процедуру оскарження обмежень перевезення товарів з України через територію РФ. Через транзитні обмеження з боку РФ до третіх країн зниження експорту українських товарів на ринки країн Центральної, Середньої Азії та Кавказу в першому півріччі цього року склало 35,1%. Українська сторона вважає введені РФ транзитні обмеження необґрунтованими і такими, що не відповідають нормам угод СОТ. 

Від 1 січня 2016 року почала діяти зона вільної торгівлі України та Євросоюзу в рамках Угоди про асоціацію. Росія образилася і вирішила помститися Україні блокуванням транзиту вантажів автомобільним та залізничним транспортом до Казахстану, а від 1 липня – ще й до Киргизстану. 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *