В Україні стартувала "мала приватизація": низку об’єктів можна придбати за безцінь


В Україні стартував продаж об’єктів державної власності у рамках так званої «малої приватизації«. Повний перелік об’єктів розміщений на сайті ProZorro.Продажі.

Так, майже 800 об’єктів невдовзі мають змінити форму власності. До конкурсу допущені всі охочі, крім громадян Росії.

Що таке «мала приватизація»

Наразі в Україні близько 3 тисячі підприємств. Відповідно до програми «тріаж», розробленої  МЕРТом, близько 800 підприємств з цього переліку підпали під класифікацію «об’єкт малої приватизації». Головним критерієм відбору стала вартість підприємства — вона не повинна перевищувати 250 млн грн. Перелік таких підприємств затвердили у Фонді держмайна у березні 2018 року.

Серед них не лише підприємницькі комплекси, але й державні частки у підприємствах зі спільною формою власності, окреме державне майно та об’єкти незавершеного будівництва. Внесені до переліку об’єкти не залучені до підприємницького обороту, тому держава вирішила влаштувати їх «розпродаж».

Очікується, що від реалізації об’єктів до державного бюджету може надійти близько 2 млрд грн. 

Що продається

Переважну більшість об’єктів складає нерухоме майно — 648 об’єктів з 777 виставлених на продаж. Серед будівель переважають недобудовані або закинуті — колишні житлові будинки, школи, гаражі, лазні, магазини, кафе, їдальні, медпункти, клуби тощо.

Також у списку присутні бази відпочинку, санаторії та дитячі табори. Деякі з них, судячи з опису та фото, після комплексу ремонтних робіт цілком можуть функціонувати за своїм першопочатковим призначенням. До прикладу, турбаза «Сосновий бор» у Дніпрі, база відпочинку «Гребенів» на Львівщині, база відпочинку «Портовик» в Ізмаїлі та інші.

Серед об’єктів промислового призначення багато складів, заводів, фабрик, майстерень та цехів, деякі з них продаються частинами.

До списку підприємств, зокрема, потрапили Львівський завод «Автонавантажувач», Новороздільське гірничо-хімічне підприємство «Сірка», Стебницьке гірничо-хімічне підприємство, Індустріальна скляна компанія, Машинобудівний завод «Аметист», Тернопільський завод «Оріон» та підрозділ Хмельницького заводу залізобетонних конструкцій.

Слід зазначити, що цінність підприємств або об’єктів нерухомості як таких є невеликою, однак якщо правильно оцінити стан будівлі або її розташування — на цьому місці за вигідних умов можна відновити цілком прибуткову структуру.

Як купити

Як розповів у Facebook в.о. директора ДП «Прозорро.Продажі» Олексій Соболев, до початку аукціону потенційний покупець не знає про кількість учасників.

«Коли ви «заходите на аукціон», то це означає, що ви готові купити об’єкт за стартовою ціною і вже внесли гарантійний внесок. Якщо ви раптом виявилися один, то вам запропонують викупити об’єкт за стартовою ціною. Якщо ви «просто відмовилися від торгів», то у вас просто заберуть гарантійний внесок 10% від стартової ціни», — зазначив він.

Так само, за його словами, відбувається і під час другого аукціону, якщо на перший взагалі ніхто не прийшов, або хтось відмовився від своєї ставки. Під час третього аукціону ніхто з учасників також не знає, скільки інших стежать за автоматичним зниженням ціни і готові зробити свої ставки.

Нагадаємо, у березні президент України Петро Порошенко підписав закон, який забороняє окремій категорії російських юридичних осіб приватизовувати українські підприємства. Згідно із законом, покупцями не можуть бути юридичні особи, власником 10% відсотків і більше акцій яких є резидент держави, визнаної державою-агресором.


ВідеоВерховна Рада ухвалила законопроект про приватизацію держмайна

Верховна Рада ухвалила законопроект про приватизацію держмайна, його підтримали 266 депутатів. В уряді сподіваються: спрощена система продажу привабить нових інвесторів. Перелік об’єктів, що не підлягають приватизації, розширили, туди додали зокрема медзаклади та заклади освіти. А до списку тих, хто не може бути покупцем, внесли представників Російської Федерації та осіб, що перебувають під санкціями.

Верховна Рада ухвалила законопроект про приватизацію держмайна

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *